KAPAT× Telefon 0 (242) 242 3 666

AYAK ANALİZİ NEDİR ?
Ayak analizi ayak tabanındaki basınç dağılımını bize detaylı olarak gösterir. Yürüme platformunun zemininde basınca duyarlı elektronik algılayıcılar vardır ve özel bir bilgisayar programı sayesinde hem kişi ayakta dururken, hemde yürürken ayak tabanında oluşan basınç değişimleri ekranda detaylı olarak görülebilir. Bu basınç değişimleri 10 farklı renk kullanılarak görsel olarak ifade edilir.
 
NEDEN AYAK ANALİZİ YAPTIRMALIYIZ ?
Basma ve yürüme bozuklukları, vücut asimetrileri erken teşhis edilebilir. Basma bozuklukları sadece ayak kaynaklı değildir. Diz, kalça, omurga, kas ve sinir hastalıklarına bağlı da yürüme bozuklukları olabilir. Ayak tabanındaki aşırı basınç noktaları belirlenerek giderilmeye çalışılır. Değerlendirme mutlaka uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. 


LASER SCANNER 
Bu sistem ile kişinin ayak basışının 3 boyutlu topografik görüntüsü bire bir bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Laser scanner ile ayaktaki her farkı görme imkanına sahibiz.


MULTİSENSE PRESSURE MEASURMENT
Bu yöntem ile ayağın adım atma sırasındaki basınç dağılı tespit edilmektedir.


MOBİL DATA
Bu yöntem ile kişinin ayakkabı içerisindeki basış şekil tespit edilmektedir. Tabanlık  imalatından sonra bu sistemle tekrarlanan ölçüm ile ayaktaki basınç dağılımının ne düzeyde değiştiği görülebilmektedir. Böylece gerekli modifikasyonlar kolaylıkla yapılmaktadır. 


CAD
Tabanlık imalatı için özel hazırlanmış bilgisayar programı ile ölçümlerden elde edilen bilgiler kullanılarak kişiye özel tabanlık tasarlanır.


CAM
Bilgisayarda tasarlanan tabanlık, direk bilgisayara bağlı bir CNC makinesi ile uygun malzeme seçilerek imal edilir.


UYGULAMA
Bu son aşamada kişi tabanlıktan faydalanabileceği doğru ayakkabı konusunda bilgilendirilir. Gerekli denemeler yapıldıktan sonra kullanılması için hastaya tabanlığı teslim edilir.

NEDEN AYAKLARIMIZ ?

  • Ayaklarımız vücudun ağırlığını taaşıyanve çeşitli çevresel etkenlere maruz kalan organımızdır.
  • Vücudun ağırlığından kaynaklanan mekanik etkilerin ve travmaların yanı sıra giyilen ayakkabılardan kaynaklanan mekanik etkiler de ayaklarda sıklıkla meydana gelen fiziksel yaraklanmaların başlıca nedenlerindendir.
  • Ayakla ilgili yaşanılan komplikasyonlar genelde tedavi olarak düzeltilebilecek sağlık sorunları olmakla birlikte kişilerin günlük aktivitelerini, sosyal durumlarını ve estetik görünümlerini olumsuz olarak etkileyen ve ilaç kullanımını, hatta tıbbi girişimi gerektirebilecek boyutlara ulaşabilen durumlardır.